Javni oglas za izbor i imenovanje direktora JU Arhiv Tuzlanskog kantona

            Na osnovu člana 8. Zakona o ministarskim, vladinim i drugim imenovanjima Federacije Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine“, br. 12/03, 34/03 i 65/13), člana 47, 50. i 51. Zakona o arhivskoj djelatnosti („Službene novine Tuzlanskog kantona“, br. 15/00, 2/02, 13/11 i 11/21), a u vezi sa tačkom II Odluke o utvrđivanju uslova i kriterija za imenovanje u Regulirane organe („Službene novine Tuzlanskog kantona“, br. 4/12 – prečišćeni tekst, 6/12, 8/14, 12/15, 14/15 i 12/24), člana 24, 26. i 27. Pravila Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona, broj: 01-1164-1/20 od 27.5.2020. godine i Odluke o izmjenama i dopunama Pravila Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona broj: 01-2993-4/21 od 24.12.2021. godine, Odluke Upravnog odbora Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona o poništenju Javnog konkursa za izbor i imenovanje direktora JU Arhiv Tuzlanskog kantona, broj: 01-2021-3/24 od 30.8.2024. godine i Odluke Upravnog odbora Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona o raspisivanju Javnog oglasa za izbor i imenovanje direktora Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona, broj: 01-2021-4/24 od 30.8.2024. godine, Upravni odbor Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona:

PONIŠTAVA

Javni konkurs za izbor i imenovanje direktora JU Arhiv Tuzlanskog kantona

 koji je objavljen u dnevnom listu „Večernji list“ dana 21.1.2022. godine i u „Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine“, broj: 6/22 od 28.1.2022. godine,

te raspisuje ponovni:

JAVNI OGLAS

ZA IZBOR I IMENOVANJE DIREKTORA

JAVNE USTANOVE ARHIV TUZLANSKOG KANTONA

  1. Izbor i imenovanje direktora Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona (u daljem tekstu: Arhiv) vrši Upravni odbor Arhiva na period od četiri (4) godine.
  • Opis poslova direktora Arhiva:
  • zastupa i predstavlja Arhiv;
  • organizuje i rukovodi radom i odgovoran je za zakonitost rada Arhiva;
  • donosi opće i pojedinačne akte u skladu sa zakonom i pravilima Arhiva;
  • predlaže Upravnom odboru mjere za unapređenje rada Arhiva;
  • predlaže Upravnom odboru mjere za efikasno i zakonito obavljanje djelatnosti Arhiva;
  • predlaže osnove planova rada i razvoja Arhiva;
  • predlaže Upravnom odboru unutrašnju organizaciju i sistematizaciju radnih mjesta;
  • izvršava odluke Upravnog odbora i Nadzornog odbora;
  • odlučuje o korištenju sredstava do iznosa utvrđenog pravilima Arhiva;
  • odlučuje o pravima, obavezama i odgovornostima zaposlenika iz radnog odnosa;
  • podnosi Upravnom odboru izvještaj o finansijskom poslovanju Arhiva;
  • naredbodavac je izvršenja finansijskog plana;
  • obavlja i druge poslove u skladu sa zakonom i pravilima Arhiva.

Za svoj rad i za rezultate rada, direktor Arhiva je odgovoran Upravnom odboru.

Direktor jednom godišnje podnosi Upravnom odboru izvještaj o svom radu.

  • Opći uslovi koje kandidati trebaju ispunjavati:
  • da su državljani Bosne i Hercegovine (dokaz: Uvjerenje o državljanstvu),
  • da su stariji od 18 godina, ali ne stariji od 65 godina (dokaz: Izvod iz matične knjige rođenih),
  • da su zdravstveno sposobni za obavljanje poslova na koje se kandidiraju (dokaz: Uvjerenje o zdravstvenoj sposobnosti – dostavlja izabrani kandidat),
  • da nisu otpušteni iz državne službe kao rezultat disciplinske mjere na bilo kojem nivou vlasti u Bosni i Hercegovini u periodu od tri godine prije dana objavljivanja upražnjene pozicije (dokaz: kandidati koji su zaposleni ili su bili zaposleni u državnoj službi dužni su priložiti uvjerenje ili potvrdu nadležnog organa, a oni kandidati koji nisu radili u državnoj službi dužni su priložiti ovjerenu izjavu od strane nadležnog organa)
  • da nisu osuđivani za krivično djelo (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa),
  • da nisu kažnjavani iz oblasti privrednog prijestupa i da im nije izrečena zaštitna mjera zabrane vršenja poziva, djelatnosti ili dužnosti (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa),
  • da se na njih ne odnosi član IX. 1. Ustava Bosne i Hercegovine (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa),
  • da nisu izabrani zvaničnici, nosioci izvršnih funkcija ili savjetnici u smislu Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovine („Službene novine Federacije Bosne i Hercegovine“, broj: 70/08) (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa).
  • Pored općih uslova kandidati treba da ispunjavaju i slijedeće posebne uslove:
  • da imaju visoku stručnu spremu VII stepena, iz oblasti društvenih ili humanističkih nauka, odnosno visoko obrazovanje najmanje prvog ciklusa Bolonjskog sistema studiranja koje se vrednuje sa 240 ECTS (dokaz: ovjerena kopija diplome),
  • da imaju najmanje pet godina radnog iskustva poslije sticanja odgovarajuće stručne spreme (dokaz: potvrda/uvjerenje o radnom iskustvu iz koje je jasno vidljivo da kandidat ima traženo radno iskustvo),
  • da se odlikuju stručnim, radnim i organizacionim sposobnostima,
  • da nisu imenovani za direktora Arhiva dva ili više puta uzastopno (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa ili potvrda izdata od strane Arhiva),
  • da nisu članovi upravnog, izvršnog ili drugog organa političke stranke (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa),
  • da nemaju privatni finansijski interes u Arhivu, kao i da nema drugih smetnji za imenovanje (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa),
  • da nisu članovi upravnog ili nadzornog odbora druge javne ustanove, privrednog društva ili druge institucije (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena kod nadležnog organa), a ako jesu kandidati će dostaviti ovjerenu izjavu da će po konačnom imenovanju odstupiti sa pozicije u roku od sedam (7) dana od dana imenovanja (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena kod nadležnog organa),
  • da nisu dioničari sa 50% i više dionica, direktor ili član uprave bilo kojeg dioničkog društva kao i vlasnik sa 50% i više vlasništva, direktor ili član uprave bilo kojeg društva sa ograničenom odgovornošću (dokaz: izjava kandidata potpisana i ovjerena od strane nadležnog organa).
  • Kandidati su obavezni prilikom prijavljivanja na javni oglas dostaviti i Program rada i razvoja Arhiva za četverogodišnji period.

Kandidati su dužni uz potpisanu prijavu, koja treba da sadrži kraću biografiju, adresu i kontakt telefon, priložiti originalne dokumente ili ovjerene kopije dokumenata (ne starije od tri (3) mjeseca) kao dokaz o ispunjavanju općih i posebnih uslova traženih ovim Oglasom.

Za sve kandidate koji u potpunosti ispunjavaju opće i posebne uslove navedene u ovom Oglasu, u postupku konačnog izbora uzet će se u obzir i kriteriji definisani tačkom VII Odluke o utvrđivanju uslova i kriterija za imenovanje u Regulirane organe („Službene novine Tuzlanskog kantona“, br. 4/12 – prečišćeni tekst, 6/12, 8/14, 12/15, 14/15 i 12/24).

Svi kandidati koji budu stavljeni na listu sa užim izborom bit će pozvani na intervju.

Prijavu sa dokazima o ispunjavanju uslova oglasa potrebno je dostaviti u roku od 15 (petnaest) dana od dana posljednjeg javnog objavljivanja oglasa.

Oglas će biti objavljen u „Službenim novinama Federacije Bosne i Hercegovine“, te u dnevnom listu „Večernji list“ i na web stranici Arhiva www.arhivtk.ba i web stranici JU „Služba za zapošljavanje Tuzlanskog kantona“.

Prijave sa traženim dokumentima dostavljaju se lično ili poštom preporučeno u zatvorenoj koverti, sa naznakom: „Prijava na Javni oglas za izbor i imenovanje direktora Javne ustanove Arhiv Tuzlanskog kantona – ne otvaraj“ na adresu:

Javna ustanova Arhiv Tuzlanskog kantona

Ulica Franje Ledera br. 1, 75 000 Tuzla.

Nepotpune i neblagovremene prijave neće se uzeti u razmatranje.

O rezultatima oglasa kandidati će biti obavješteni.

                                                                                                Predsjednik Upravnog odbora

           Edita Mustafić, prof.