Digitalno očuvanje arhivske građe od ključnog je značaja za očuvanje našeg kolektivnog sjećanja i kulturne baštine. Primjer toga je očuvanje digitaliziranih dokumenata kao što su stare fotografije, rukopisi i zvučni zapisi, koji bez adekvatne zaštite mogu biti zauvijek izgubljeni. Razvoj tehnologije donosi izazove očuvanja podataka podložnih tehničkom zastarijevanju i kvarovima. Bez adekvatnog očuvanja, rizikujemo gubitak vrijednih informacija i povijesnih dokumenata koji svjedoče o prošlim događajima, društvenim procesima i identitetu zajednica.
Digitalno očuvanje predstavlja ključno područje u očuvanju kulturne i informativne baštine u digitalnom dobu. Kako se tehnologija brzo razvija, sve više informacija, dokumenata i podataka prelazi u digitalni format, stvarajući potrebu za strategijama koje će osigurati dugoročnu zaštitu i pristup ovim materijalima. Cilj digitalnog očuvanja je očuvanje autentičnosti, pouzdanosti i dostupnosti digitalnih sadržaja.
Digitalno očuvanje omogućava da arhivska građa ostane dostupna i razumljiva budućim generacijama. To uključuje stvaranje sigurnosnih kopija, migraciju podataka na nove formate i korištenje standardiziranih protokola kako bi se osigurao kontinuitet pristupa. Na taj način, digitalizirani dokumenti ostaju dio našeg zajedničkog nasljeđa, dostupni za istraživanje, edukaciju i kulturno obogaćivanje.
Međunarodni dan digitalnog očuvanja (World Digital Preservation Day), koji se obilježava svakog prvog četvrtka u novembru, jedinstvena je prilika za globalnu zajednicu da podigne svijest o važnosti digitalnog očuvanja. Ovogodišnja tema, “Očuvanje našeg digitalnog sadržaja: Proslava zajednica,” naglašava značaj povezivanja stručnjaka i zainteresovanih za očuvanje digitalnog naslijeđa. Na ovaj dan slavimo digitalne doprinose svih vrsta zajednica širom svijeta, od kulturnih institucija do individualnih entuzijasta, skrećući pažnju na raznolikost digitalnog sadržaja koji postaje njihov digitalni trag.
U svrhu obilježavanja ovog datuma, Arhiv Tuzlanskog kantona izradio je mini postavku medija za digitalno očuvanje arhivske građe. Prateća brošura je dostupna u holu Arhiva, te u PDF formi ovdje.
Pozivamo sve članove zajednice, arhiviste, kustose, istraživače i entuzijaste da nam se pridruže u obilježavanju ovog važnog dana i podrže napore za očuvanje digitalnog naslijeđa. Zajedno gradimo budućnost u kojoj će digitalni sadržaji ostati dostupni i pouzdani za generacije koje dolaze.
Više detalja možete saznati na: https://www.dpconline.org/events/world-digital-preservation-day